درمان ضایعات عروقی

درمان ضایعات عروقی

ضایعات عروقی رگهای خونی هستند که در روی پوست قابل مشاهده هستند و تقریباً می توانند در هر قسمت از بدن ظاهر شوند ، اما معمولا در صورت یا پاها شایع هستند. تقریبا 50٪ از زنان 18 سال به بالا درگیر ضایعات عروقی هستند

ضایعات عروقی ظاهر متنوعی دارند و اکثر این ضایعات پوستی و مادرزادی هستند. با این حال ، برخی از آنها نیز ممکن است اکتسابی و بدخیم باشند و در نتیجه پیری ، صدمات نور خورشید ، بارداری و … بوجود آیند. رگ های عنکبوتی ، تلانژکتازی ها و قرمزی پوست از انواع ضایعات عروقی می باشند.

ضایعات عروقی هنگامی اتفاق می افتند که رگ های خونی سطح پوست آسیب ببینند یا گشاد شوند و به همین دلیل و نیز به دلیل نازک تر شدن بافت پیوندی ، قابل مشاهده می شوند. قبل از ظهور جراحی لیزر ، هیچ درمان قابل قبولی برای از بین بردن ضایعات عروقی وجود نداشت و کمک به این بیماران امکان پذیر نبود. در حال حاضر ، در اکثر موارد ، تنها روش موثر برای از بین بردن ضایعات عروقی یا قرمزی پوست ، لیزر درمانی است..

انواع ضایعات عروقی :

1.  ضایعات عروقی مادرزادی :

اين ضايعات بصورت مادرزادی و معمولا روی سر و گردن ایجاد می شوند و شامل همانژیوم مادرزادی، خال ها و لکه های شرابی و ساختارهای غیرطبیعی وریدی می‌باشند. لک های شرابی در واقع یک نوع ساختار غیر طبیعی عروقی می باشد که ابتدا به رنگ صورتی و قرمز روشن تغییررنگ مي‌دهند (معمولا در صورت) و با گذشت زمان به‌تدریج تیره‌تر و برجسته‌تر مي‌شوند و به رنگ ارغوانی تیره در می‌آیند.

لیزر عروقی (PDL ) درمان ارجح و انتخابی این ضایعه است كه عوارض كم و اثرات بالینی بسیار رضایت بخشي دارد و در جلسات درمانی متعدد با فواصل شش هفته انجام مي‌گيرد. معمولا بهبودی حدود ۸۰ درصد پس از ۸-۱۰ جلسه لیزر درمانی در مورد خال لکه شرابی حاصل مي‌شود.

2. ضایعات عروقی اکتسابی  :

بیشتر شامل تلانژکتازییا یا رگهای خونی گشاد شده ، خالهای عروقی و ضایعات وریدی که در هر سنی در اثر صدمات ناشی از نور آفتاب یا تغییرات هورمونی ، بارداری ، … و یا حتی بصورت خودبخود نیز می توانند ايجاد شوند.